Side 1 af 1
Aut gear skifter hårdt
: 16. nov 2012, 21:52
af Dieselpower
Automatgearet i min Mercedes E270 CDI W210 er begyndt at skifte lidt "hårdt" mellem 1. og 2. gear, særligt når bilen er kold. Det er mest tydeligt når man accelererer meget langsomt.
Er det noget man kan justere sig ud af, eller er gearkassen bare ved at være slidt?
Bilen har kørt 370.000km
Re: Aut gear skifter hårdt
: 16. nov 2012, 22:47
af BWJ
Prøv adaptive reset, det virker md 80% sikkerhed.
Søg her i forum.
Re: Aut gear skifter hårdt
: 16. nov 2012, 23:56
af Dieselpower
Prøv adaptive reset
Det har jeg prøvet, der er også for nylig skiftet oile og filter på gearkassen
Re: Aut gear skifter hårdt
: 17. nov 2012, 11:32
af TonnyL
Det gør min også, men kun når den er kold, olie og filter er også skiftet, har også prøvet det med at reset, det hjalp heller ikke, men er det så unaturligt, det meste kører altid lidt mere træls når det er koldt, motoren lyder også mere træls når den er kold...
Tonny
Re: Aut gear skifter hårdt
: 20. nov 2012, 09:57
af Dieselpower
Det gør min også, men kun når den er kold, olie og filter er også skiftet, har også prøvet det med at reset, det hjalp heller ikke, men er det så unaturligt, det meste kører altid lidt mere træls når det er koldt
Det er helt rigtigt, men jeg tænker alligevel på om bilen også gjorde det da den var ny?
Hvis den ikke gjorde det, kunne det jo være på grund af slid i for eksempel gearkasse.
Mit kendskab til hvilke komponenter i eller udenfor gearkassen der slides så den skifter hårdt som oven over bekerevet er meget begrænset.
Er det nogen i dette forum som ved det

Re: Aut gear skifter hårdt
: 20. nov 2012, 11:51
af JTC
Eventuelt få skyldet gearkassen igennem.. Der kan gemme sig meget snask som ikke bare forsvinder ved almindeligt olieskift
Re: Aut gear skifter hårdt
: 21. nov 2012, 10:26
af Dieselpower
Eventuelt få skyldet gearkassen igennem.. Der kan gemme sig meget snask som ikke bare forsvinder ved almindeligt olieskift
Ved sidste olieskift blev olien skiftet 2 gange for at prøve at få eventuelle urenheder med ud.
Hvordan udfører man en desideret skyldning?
Re: Aut gear skifter hårdt
: 3. nov 2013, 23:46
af TonnyL
Det er åbenbart en meget kendt fænomen, her er et link jeg fandt.... MANGE døjer med det samme problem, og et sted står der som jeg forstår det, at der findes en software update til ryk skifte problemet fra 1-2 gear, men om det passer ved jeg ikke.... måske andre der ved det?
Min er lige blevet skyllet med ca 13 litter Funch Titan atf 4134 plus nyt filter, den kører fint nu når den er varm men gør det stadigvæk når den er kold, det iritere mig så meget at jeg sætter den i Winter stilling når den er kold så kører den perfekt og skifter så til S når den er ved at være varm

det kan jo bare ikke være meningen.
http://mbworld.org/forums/c-class-w203/ ... -gear.html
Re: Aut gear skifter hårdt
: 4. nov 2013, 00:06
af tømreren
Med risiko for at lyde som en knotten og sur gammel mand med mine ofte lidt negative indlæg her i forummet, tillader jeg mig alligevel at skrive det igen;
Der MÅ være et problem med de 722.6 gearkasser! Jeg har snart hørt om SÅ mange der døjer med hårde gearskift, hårde nedgearinger, manglende friløb i converteren, slidtage før tid og meget andet... Min egen inklusiv. Og det gælder både personer her i forummet og personer udenfor, venner, familie, kollega'er, forretningsforbindelser m.v.
Jeg ønsker ikke en stor diskussion om MINE holdninger herinde, for jeg ved hvad nogle bestemte medlemmer vil skrive. Jeg synes simpelthen bare ikke det kan være rigtigt en gearkasse skal serviceres som var den et 'Rolex' ur, det er dog 'kun' en gearkasse. Og den BURDE kunne holde til almindeligt brug!!
Re: Aut gear skifter hårdt
: 4. nov 2013, 02:29
af basse
Hej dieselpower
Vedr dine problemer vedr hårde skift fra 1 til 2 i din 722.626 gearkasse, jo så har jeg også dette problem.
Jeg har skrevet et indlæg vedr gearkasse og converter på forrummet, hvor jeg har problemer med converter og derfor skal til Sand Jensen i Flensburg på torsdag, hvor jeg skal have skiftet både gearkasse og converter.
Jeg vil høre dem om de evt kan sige hvad problemet er, da jeg har ladet mig fortælle de har en guru der kun har lavet mercedes de sidste 20 år.
Men som jeg har skrevet vil jeg smide et indlæg op fredag,så kan i høre om hele operationen,men VIGTIGST af alt, så skal jeg fortælle dig om problemet er væk på min gearkasse.
Det skal lige tilføjes jeg ALTID og også foregående ejer , hvilken jeg kender, har skiftet olie og filter på gearkasse for hver 40000 kmog den er også prøvet at blive reset INTET har dog hjulpet på de hårde skift, der er kommet inden for det sidste års tid.
Vender tilbage fredag.
MVH
Peter aka basse
Re: Aut gear skifter hårdt
: 7. nov 2013, 13:37
af Birke
Jeg havde også hårde skift, specielt ved kold gearkasse. Der var også rusken når bilen kørte på motorvej op ad flade skråninger (slidt converter). Jeg købte 20 liter ARDECO olie med den rigtige norm, og skyllede 4 gange. Det hjalp meget i et halvt års tid, så blev den tosset igen. Så jeg satte en renoveret gearkasse på og ny converter.
Re: Aut gear skifter hårdt
: 8. nov 2013, 08:24
af JTC
Altså når bilen begynder at runde 300.000km, så ændre skifte mønsteret sig da gearkassen slides og især på diesel biler, da de arbejder i lavere rpm område og med højere moment, så det slider en del på bremsebånd, koblinger og konverter.
Så det er skam ikke en svaghed i gearkassen, men almind slid... Jeg mindes endnu ikke at havde kørt en i mercedes diesel med ca 500.000 km på klokken, som bare skifter perfekt som den gjorde da den forlod fabrikken.
Når det så er sagt, så kan man altså godt justere gearskiftet på en 722.6 gearkasse.. Det gøres via en startester og er en lang proses, da man skal køre i bilen samtidig med at man programmere gearkassen.
Har da selv justeret en del efter skift af gearkasse