Jeg har gennem et godt stykke tid haft problemer med hyppige regenereringer og har prøvet en del additiver af forskellig slags , der skulle afhjælpe problemet .
JLM Diesel DPF Regen Plus : virker godt , men der skal en flaske i hver tank hvilket er dyrt .
JLM DPF Cleaner - 375 ml : Gjorde ingen nævneværdig forskel
Bell add city : Både som kun med en hel flaske i tanken og efterfølgene anbefalede dosis .......ingen nævneværdig forskel .
Nu har jeg endelig fundet et produkt som virker 100 % på min bil . Additivet hedder CatClean og virker katalytisk og nedsætter temp for afbrænding , ligesom alle de andre additiver . Der er bare den forskel , at det her VIRKER . Det blandes i forholdet 1 : 1000 og koster 150 kr , så det er næsten gratis

. Der er mange Tyske taxier der benytter additivet , så det tyder på at mange er glade for det . Min bil kører 10 - 15 % længer på literen og har gjort det et godt stykke tid nu . Hvad der er årsagen til lige nøjagtig det ved jeg ikke , men det er ikke det længere interval for regenereringen , for det giver ikke den forskel alene . Jeg har ikke længere fokus på hvornår den regenererer , men der er over 500 km mellem nu , hvor den kørte max 200 km før .
Additivet er fra Erc-online som forhandler en bred skare af additiver

E320 Avantgarde W211 R6 , årgang 2004, 19" alu , Distronic , El ratstamme , Harman Kardon logic , Kurvelys , Euro 4 Partikelfilter.